Electrochemistry Buffers
Buffer solutions suitable for use as reference and calibration standards for measuring pH values.
Quantity
- (4)
- (2)
- (1)
- (234)
- (12)
- (2)
- (2)
- (66)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (105)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (3)
- (6)
- (3)
- (2)
- (38)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (165)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (46)
- (4)
- (5)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (341)
- (1)
- (4)
- (21)
- (8)
- (9)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
Physical Form
- (28)
- (11)
- (1)
- (1)
- (894)
- (2)
- (5)
- (25)
pH
- (1)
- (3)
- (2)
- (11)
- (2)
- (1)
- (5)
- (5)
- (3)
- (5)
- (1)
- (15)
- (2)
- (4)
- (49)
- (14)
- (5)
- (8)
- (6)
- (5)
- (4)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (14)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (13)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (21)
- (1)
- (3)
- (6)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (3)
- (6)
- (3)
- (3)
- (9)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (41)
- (2)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (23)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (12)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (9)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (17)
- (8)
- (6)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (5)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (4)
- (4)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (2)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (64)
- (16)
- (12)
- (4)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (2)
- (10)
- (3)
- (3)
- (6)
- (2)
- (5)
- (4)
- (18)
- (15)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (14)
- (4)
- (7)
- (1)
- (11)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
Solution Type
- (2)
- (328)
- (1)
- (8)
- (1)
- (35)
- (1)
- (14)
- (28)
- (4)
- (2)
- (6)
- (219)
- (1)
- (1)
For Use With (Application)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (6)
- (16)
- (1)
- (369)
- (1)
- (14)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (5)
- (5)
- (11)
- (76)
- (2)
- (14)
- (50)
- (15)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
121
–
135
of
1,641
results
| MDL Number | MFCD00012462 |
|---|---|
| Color | Colorless |
| Solubility Information | Soluble in water. |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 6.5 |
| Chemical Name or Material | Sodium citrate buffer soln. |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Keep cold |
| Concentration | 0.5 M |
| Odor | Odorless |
| Linear Formula | Na2HPO4 |
|---|---|
| Color | Colorless |
| Traceability to NIST | Traceable to NIST |
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Name or Material | Buffer Solution pH 12.0 at 25°C |
| Grade | Certified |
| Identification | Passes Test |
| Density | 1g/mL |
| CAS | 1310-73-2 |
| Decomposition Information | Phosphine; Phosphorus oxides; Phosgene; Thermal decomposition generates: Corrosive vapors |
| Solubility Information | Soluble in water |
| Packaging | Poly Bottle |
| pH | 12.00 ±0.05 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Formula Weight | 141.96 |
| Specific Gravity | 1g/mL |
| CAS Max % | 0.07 |
Thermo Scientific Chemicals Sodium borate, 0.5M buffer soln., pH 9.0
CAS: 1330-43-4 Molecular Formula: B4Na2O7 Molecular Weight (g/mol): 201.21 MDL Number: MFCD00081185 InChI Key: NXSVMNYRVBQCMO-UHFFFAOYSA-N IUPAC Name: disodium bicyclo[3.3.1]tetraboroxane-3,7-bis(ylium)-1,5-diuide-1,5-bis(olate) SMILES: [Na+].[Na+].[O-][B-]12O[B+]O[B-]([O-])(O[B+]O1)O2
| CAS | 1330-43-4 |
|---|---|
| Molecular Weight (g/mol) | 201.21 |
| MDL Number | MFCD00081185 |
| SMILES | [Na+].[Na+].[O-][B-]12O[B+]O[B-]([O-])(O[B+]O1)O2 |
| IUPAC Name | disodium bicyclo[3.3.1]tetraboroxane-3,7-bis(ylium)-1,5-diuide-1,5-bis(olate) |
| InChI Key | NXSVMNYRVBQCMO-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | B4Na2O7 |
Buffer solution, pH 1.00 (+/-0.026 @ 25oC), No Color, Specpure, NIST Traceable
For Calibration of pH Meters | CAS: 7447-40-7
| Concentration or Composition (by Analyte or Components) | Potassium chloride: 0.7%; Hydrochloric acid: 0.7%; water: 98.6% |
|---|---|
| CAS | 7732-18-5 |
| Health Hazard 3 | P234-P390 |
| MDL Number | MFCD00146252 |
| Color | Colorless |
| Physical Form | Liquid |
| Health Hazard 1 | H290 |
| Chemical Name or Material | Buffer solution |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Density | 1.005 |
| Vapor Pressure | 23 hPa (17mm Hg) at 20°C |
| Concentration or Composition (by Analyte or Components) | Sodium hydroxide: 0.7%; Potassium dihydrogen phosphate: 0.7%; Water: 98.6% |
|---|---|
| CAS | 7732-18-5 |
| MDL Number | MFCD00134130 |
| Color | Yellow |
| Solubility Information | Miscible with water. |
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Name or Material | Buffer solution |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Vapor Pressure | 23 hPa (17mm Hg) at 20°C |
| Linear Formula | KH2PO4 |
|---|---|
| Color | Colorless |
| Traceability to NIST | Traceable to NIST |
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Name or Material | Phosphate Buffer pH 7.2 |
| Grade | Certified |
| Identification | Passes Test |
| Density | 1g/mL |
| Name Note | For BOD |
| CAS | 12125-02-9 |
| Health Hazard 3 | GHS P Statement If in contact with skin or eyes, rinse thoroughly with water for 15-20 minutes. If swallowed, get medical attention. |
| Decomposition Information | Gaseous Ammonia; Phosphorus oxides |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement Solution is not hazardous. |
| Solubility Information | Soluble in water |
| Packaging | Poly Bottle |
| pH | 7.2 ±0.1 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Formula Weight | 136.09 |
| Specific Gravity | 1g/mL |
| CAS Max % | 0.17 |
| Concentration or Composition (by Analyte or Components) | Potassium chloride: 0.7%; Hydrochloric acid: 0.7%; water: 98.6% |
|---|---|
| CAS | 7732-18-5 |
| Health Hazard 3 | P234-P390 |
| MDL Number | MFCD00147253 |
| Color | Colorless |
| Solubility Information | Miscible with water. |
| Physical Form | Liquid |
| Health Hazard 1 | H290 |
| Chemical Name or Material | Buffer solution |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Vapor Pressure | 23 hPa (17mm Hg) at 20°C |
| Name Note | pH 7.40± 0.01 at 25°C |
|---|---|
| CAS | 7732-18-5 |
| For Use With (Equipment) | pH Meter and Electrode |
| Color | Colorless |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 7.4 |
| CAS Min % | 0.28 |
| Chemical Name or Material | Buffer, Reference Standard |
| Concentration | 1X |
| For Use With (Application) | Calibration |
| Solution Type | pH Buffer |
| CAS Max % | 0.29 |
| CAS | 7732-18-5 |
|---|---|
| Color | Colorless |
| Packaging | Plastic bottle |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 9.98 to 10.02 (20°C) |
| Health Hazard 1 | |
| Chemical Name or Material | Buffer solution pH 10 |
| Name Note | Phthalate buffer |
|---|---|
| CAS | 7732-18-5 |
| MDL Number | MFCD00130806 |
| Color | Colorless |
| Traceability to NIST | Traceable to NIST |
| Packaging | Plastic bottle |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 3.98 to 4.02 (20°C) |
| Chemical Name or Material | Buffer solution pH 4 |
| Molecular Formula | C8H5KO4 |
| Formula Weight | 204.23 |
Buffer solution, pH 6.86 (+/-0.024 @ 25oC), No Color, Specpure, NIST Traceable
CAS: 1336-21-6 | H5NO | 35.05 g/mol
| Molecular Weight (g/mol) | 35.05 |
|---|---|
| ChEBI | CHEBI:18219 |
| Color | Colorless |
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Name or Material | Buffer solution |
| SMILES | N.O |
| InChI Key | VHUUQVKOLVNVRT-UHFFFAOYSA-N |
| PubChem CID | 14923 |
| CAS | 1336-21-6 |
| MDL Number | MFCD00066650 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Molecular Formula | H5NO |
| Odor | Odorless |
| Linear Formula | Na2HPO4 |
|---|---|
| Color | Colorless |
| Traceability to NIST | Traceable to NIST |
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Name or Material | Buffer Solution pH 12.45 at 25°C |
| Grade | Certified |
| Identification | Passes Test |
| Density | 1g/mL |
| CAS | 1310-73-2 |
| Decomposition Information | Phosphine; Phosphorus oxides; Phosgene; Thermal decomposition generates: Corrosive vapors |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement Causes severe skin burns and eye damage. |
| Solubility Information | Soluble in water |
| Packaging | Poly Bottle |
| pH | 12.45 ±0.05 |
| Health Hazard 1 | Danger |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Formula Weight | 141.96 |
| Specific Gravity | 1g/mL |
| CAS Max % | 0.16 |
Buffer solution, pH 2.00 (+/-0.026 @ 25oC), No Color, Specpure, NIST Traceable
For Calibration of pH Meters | CAS: 7447-40-7
| Color | Colorless |
|---|---|
| Traceability to NIST | Yes |
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Name or Material | Buffer solution |
| Vapor Pressure | 23 hPa (17mm Hg) at 20°C |
| Concentration or Composition (by Analyte or Components) | Potassium chloride: 0.7%; Hydrochloric acid: 0.7%; water: 98.6% |
| CAS | 7732-18-5 |
| Health Hazard 3 | P234-P390 |
| MDL Number | MFCD00146252 |
| Health Hazard 2 | In case of contact with eyes, rinse immediately with plenty of water and seek medical advice. Wear suitable gloves and eye/face protection. This material and/or its container must be disposed of as hazardous waste. |
| Solubility Information | Soluble in water. |
| Health Hazard 1 | H290 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| MDL Number | MFCD00146206 |
|---|---|
| Solubility Information | Miscible with water. Immiscible with alcohol. |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 7.4 |
| Chemical Name or Material | Sodium phosphate buffer soln. |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Concentration | 0.2 M |